Vytisknout tuto stránku

Osho Zen Tarot

osho zen tarot

Tyto karty jsem si pořídil, abych (jak jsem se dočetl někde na internetu) nahlédl do své minulosti, budoucnosti a přítomnosti a abych nahlédl do minulých životů. To však byl VELKÝ omyl. Karty nejsou o ničem takovém. Po přečtení přiložené knížečky jsem nebyl z karet stále moudrý. Až nyní, po letech, se na pultech knihkupectví objevila nová kniha, jakýsi průvodce Oshovým Zen Tarotem. Kniha se jmenuje Tarot v duchu Zenu. Při jejím čtení jsem se dozvěděl více o Oshově učení, než o kartách samotných. Později se ukázalo, že jsem od těchto tarotových karet očekával něco zcela jiného. Chtěl jsem tarotové karty, ale Osho Zen Tarot jimi nejsou.

 

Karty jsou určené především těm, které oslovuje Oshovo učení. Jsou sestavené podle jeho výroků a podobenství. Místo 78 karet má jich Osho Zen Tarot celkem 79. Balíček karet obsahuje tradiční kartu Blázna, ale to je tak vše, co s tarotem mají společné. Další karty Velkých arkán popisují naši cestu k osvícení. Zajímavostí pro mě byla zprvu karta s názvem "Nic" pod číslem 5. Když jsem se však v knize dočetl, že se jedná o podobenství východního náboženství, kdy stav Nic v mysli člověka znamená Vše na cestě osvícení, pochopil jsem. Jedná se o stav zrození Všeho. Takových "jiných" karet je v baličku mnohem více. Protože tento tarot má mnoho příznivců, přiznávám, že já jsem nepochopil nic, ale povídat onich můžu mnoho ;)

ps 1Když to shrnu, s těmito kartami nelze pracovat jako s běžným tarotem. Jsou to karty sebezpytování. Nabízejí nám témata k rozjímání. Stejně jako Oshovo učení, mě ani tyto karty neoslovily a jen těžko říci, zda karty nejsou výsledkem jen touhy vydavatelů z Oshoa udělat předmět byznysu. Přesto si je ve své "esoterické skříňce" ponechám. Třeba jednou se ke kartám vrátím. Pro mě mají větší význam Karty kouzelné mapy. Jsou v mém životě rozhodně větším přínosem. Přesto je musím pochválit, protože mě přiměly dozvědět se něco více o Oshovi a jeho učení.

Osho Zen Tarot vydalo nakladatelství Synergie v roce 2013 jako své první vydání.
Balíček obsahuje karty a manuál s výkladem jednotlivých karet.
Karty jsou velikosti 9,5 × 13,6 cm a jsou z měkčího papíru, než jsme u tarotových karet zvyklí.

Ukázky karet

Anotace

Zdá se vám život nejistý a plný pochybností? Hledáte nějaký zdroj inspirace? Osho Zen Tarot se zaměřuje na pochopení toho, co je tady a teď. Je to systém založený na zenové moudrosti, která říká, že vnější události jsou jednoduše odrazem našich myšlenek a pocitů, ačkoli ani nám samotným není často jasné, čeho se tyto myšlenky a pocity týkají. Osho Zen Tarot nám pomáhá odpoutat pozornost od vnějšího dění, abychom mohli jasněji pochopit, co se děje uvnitř v našem srdci.

Středověké karetní symboly zde byly nahrazeny současnými obrazy, takže významu jednotlivých karet porozumí i začátečník. Doplňující texty v doprovodné knize pak pomáhají obrazy interpretovat.

 

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)
Martin B. H.

karty, odstraňování bloků, věštby.

Jeho zálibou je vykládání tarotu a andělských karet. Když přijde čas, nahlíží do křišťálové koule. Je vášní je studium esoteriky a získávání praktických zkušeností s věšteckými technikami období Vodnáře.